Вуктыл

Вуктыл – Коми Республикаын неыджыд кар, мый сулалӧ Печора юлӧн берег пӧлӧн, Сыктывкарсянь асыв-войвывлань 530 километр.

Кар йылысь

Ӧтувъя юӧр

Административнӧй шӧрин: Вуктыл кар

Площадь: 22453,18 кв.м

Олӧ 11 401 морт

Муниципальнӧй районлӧн официальнӧй сайт

Нималанторъяс

Вуктыл кар шӧрсӧ мичмӧдӧ вертолёт. Карсӧ лӧсьӧдісны сэк, кор кутісны перйыны сэтысь биару. Буретш вертолётӧн 1959 воын татчӧ воис уджалысьяслӧн медводдза бригада скважинасӧ писькӧдӧм могысь.

Вуктылын заводитчӧ страналӧн медыджыд биару магистральяс пиысь ӧти – «Сияние Севера» биарупровод (Вуктыл — Ухта — Торжок).

Вуктылсянь пансьӧ туристъяслӧн «Югыд ва» национальнӧй паркӧ, Приполярнӧй Уралӧ туйыс. Маньпупунёр плато вылын манси бӧлбанъяссянь неылын зымвидзӧ Тимаиз гӧра, кӧні меститчӧмаӧсь мойдысь кодь вӧвлытӧм лымъя бӧлбанъяс, мыйяс шусьӧны «белые ходоки». Чизыр тӧвъяс топӧдӧны пу вылысь лымсӧ да неыджыд коз пуяс пыдди артмӧны мойдын кодь мыгӧръяс.