Чилимдiн район

Чилимдін – Европаса войвылын медваж сиктъяс пиысь ӧти, а Чилимдін район пырӧ муяс лыдӧ, кӧні мортыс заводитіс овмӧдчыны миян эраӧдз на уна сюрс во сайын.

Район йылысь

Ӧтувъя юӧр

Административнӧй шӧрин: Чилимдін сикт

Площадь: 42511,10 кв.м

Олӧ 11 056 морт

Муниципальнӧй районлӧн официальнӧй сайт

Чилимдінса горка

Чилимдінса горка – Коми Республикаса абу материальнӧй культура озырлунлӧн нӧшта ӧти объект. Петыр лунӧ чилимдінса аньяс восьтӧны сундукъяс да вӧччӧны пӧчьяслӧн мича паськӧмӧ, медым час, мӧд да коймӧд ветлӧдлыны кытшӧн да ливкйӧдлыны йӧзкостса сьыланкывъяс.

Чилимдінын, кӧні олӧны новгородсаяслӧн ныв-пияныс, видзисны «говоря» – аслыспӧлӧс, важся роч кыв, мый вылын висьтавлісны стАринъяс да сьывлісны сьыланкывъяс войвывсаяслӧн пӧль-пӧчьясыс.

Чилимдінсаяс – староверъяс да рӧдвуж керка видзысьяс. Керкаяссӧ окотапырысь петкӧдлӧны туристъяслы.

Районын куим юыс – Печора, Чилим да Пижма – видзӧны ассьыныс легендаяссӧ да гусяторъяссӧ.

Шуӧны, мый кӧнкӧ Пижма вылын виччысьӧ «Рябушинскийяслӧн зарни».

Сыктывкарсянь Чилимдінӧдз позьӧ воӧдчыны машинаӧн да самолётӧн.